berkut یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ - علی
علی

عشق من برکوت

ukhoi Su-47 Berkut
سوخوی47 – عقاب طلایی
 
 
سوخوی اس یو 47 برکوت، با نام روسی Cy-47 Беркут (برکوت به معنی عقاب طلایی) که در ابتدای طراحی، با نام‏های S-32 و S-37 نیز شناخته می‏‎شد، یک جنگندهء مافوق صوت آزمایشی، طراحی شده توسط شرکت هواپیماسازی سوخوی می‏باشد 
sokhoy  
 
 
  
ویژگی ظاهری و چشم‏گیر این هواپیما، بالهای رو به جلوی آن می‏باشند که این جنگنده را بسیار به جنگندهء آزمایشی - مفهومی آمریکایی X-29 Firkin ساخت گرومن، شبیه می‏نماید. تنها نمونهء هواپیمای سوخوی47 تولید شده، به عنوان اثباتگر تکنولوژی‏های پیشرفته انجام وظیفه می‏نماید و ساخت دومین نمونهء آزمایشی این هواپیما نیز کنار گذاشته شده است.

 
 I
 
 
ایکس29 ساخت گرومن، اوّلین هواپیمای آمریکایی با طرح بالهای رو به جلو 
 
 اریخچهطرح اولیهء سوخوی47، ابتدا به نام S-37 شناخته می‏شد و شرکت سوخوی، مدتی بعد و در سال 2002، هواپیما آزمایشگر تکنولوژی‏های پیشرفته‏اش را به Su-47 نام‏گذاری مجدد نمود؛ ضمن اینکه با نام مستعار Berkut به معنی عقاب طلایی نیز شناخته می‏شود. سوخوی47 در اصل به عنوان بستری جهت انجام آزمایشات مهم روسها در زمینهء مواد کامپوزیت و سیستم‏های پیچیدهء دیجیتال کنترل پرواز (FBW) ساخته شد. سوخوی47 با بهره‏گیری از بالهای رو به جلو، توانمندی انجام مانورهای بسیار عالی را دارد و قادر است در زاویه‏‎های حمله‏ای به اندازهء 45 و بیشتر نیز اقدام به عملیات نماید.

مؤسسهء مطالعات هوایی تساگی (TsAGI) مدتها بود که از مزیت‏های فراوان بالهای رو به جلو اطلاع یافته بود. عمدهء این دانش به واسطهء به غنیمت گرفته شدن یک فروند بمب‏افکن جت یونکرس287 ساخت آلمان نازی بدست آمده بود.
 
 
 Junkers Ju 287
یونکرس287 از اوّلین هواپیماهای جت و اوّلین هواپیما با بالهای رو به جلو در جهان، ساخت آلمان نازی
 
 
 
بالهای رو به جلو، نسبت به اغلب طرح بالهای سنتی، باعث کسب بیشترین میزان نیروی کشش شده، لحظات خمیدگی بالها را کم کرده و زمان وقوع واماندگی یا استال را به تأخیر می‏اندازند. در زاویه‏های حملهء بالا، نوک بالها در وضعیت غیر واماندگی باقی می‏مانند و بدین جهت هواپیما قادر می‎‏شود کنترل خود را با استفاده از سطوح متحرک حفظ نماید. بدبختانه بالهای رو به جلو، نیروی زیادی جهت از هم گسیختن (واگرایی) بالهایی که از مواد معمولی ساخته شده‏اند تولید می‏کنند. به تازگی که استفاده از مواد کامپوزیت در ساخت بدنهء هواپیما رواج یافته است، امکان طراحی هواپیمایی با بالهای رو به جلو را میسر می‏‎سازد 
 
[IMG]http://aycu24.webs***s.com/image/46503/2005149772283969685_rs.jpg[/IMG]
 
پرواز جمع Su-47 ، Su-27SKM و Su-30M در جریان نمایشگاه ماکس به تاریخ 18 آگوست 2005 در رامنسکوهمانند همتای غربی خود، یعنی جت ایکس-29 ساخت گرومن، سوخوی47 نیز یک طرح مفهومی اثباتگر تکنولوژی می‏باشد و قرار است به عنوان بستری جهت پایه‏گذاری نسل آیندهء جنگنده‏های روسی به کار گرفته شود. چنین هواپیمایی نه تنها باید همانند اف22 پیشرفته باشد، بلکه باید به عنوان بستری جهت استفاده از تکنولوژی‏های نوین در جنگنده‏ای چون میگ 1.44 باشد. با تمام این اوضاع، کمپانی سوخوی اکنون تلاش دارد تا سوخوی47 را به نیروی هوایی روسیه و سایر مشتریان خارجی به صورت جنگنده‏ای مطابق نیازشان، بفروشد 
 
  
طراحیسوخوی47 از نظر اندازه‎ها، بسیار به طرح جنگنده‏های بزرگ ساخت سوخو نظیر سوخوی35 شباهت دارد. به منظور کاهش هزینه‏های طراحی، قسمت جلویی بدنه، دم و ارابه‏های فرود سوخوی47، از جنگنده‏های خانوادهء سوخوی27 بدست آمده است. با این حال، در طراحی هواپیما، به کاهش اثر ایجاد شده روی صفحهء رادار توجه شده است. برای رسیدن به این هدف، از مواد جذب کنندهء اشعهء رادار، محفظهء درونی نصب جنگ‏افزار و فضایی جداگانه ویژهء نصب یک رادار پیشرفته استفاده شده است.
 
  
 
با وجود آنکه طرح هواپیمای ایکس-29 آمریکایی، یک جنگندهء مفهومی و تحقیقاتی در دههء 1980 به شمار می‏رفت، سوخوی47 با اندازه‏ای برابر دو برابر ایکس-29، در قیاس با رقیب آمریکایی خود، بسیار به یک جنگندهء رزمی و عملیاتی شباهت نزدیک پیدا می‎کند.

به منظور رفع مشکل پیچش حول محور افقی در بالهای رو به جلو (wing-twisting)، در ساخت بالهای سوخوی47، به طور گسترده و با دقت فراوان از مواد کامپوزیت استفاده شده است تا به هنگام انجام مانورهای سنگین یا پرواز در زاویه‎‏های بالا، ساختمان بال به هنگام پیچش، مقاومت کافی از خود نشان دهد و الگوی آیرودینامیکی را خود حفظ نماید. با توجه به مساحت زیاد بالها در سوخوی47، در این هواپیما می‏توان سیستم تا شدن برای بالها تعبیه نمود تا هواپیما درون آشیانه‏های نیروی هوایی روسیه قابل جای‏گیری باشد. همانند نمونهء پیشین یعنی سوخوی37، سوخوی47 به دلیل بهره‏مندی از یک جفت کانارد، در طبقه‏بندی هواپیماهای سه باله (triplane) قرار می‏گیرد. موضوع جالبتر اینکه در قسمت دوّم سوخوی47، دو زائدهء تیرک‏مانند غیرهم‏اندازه تعبیه شده است که در یکی رادار عقب‏نگر و در دیگری چتر ترمز تعبیه می‎شود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نوشته شده در دوشنبه 12 مهر‌ماه سال 1389ساعت 11:15 ب.ظ توسط عشق برکوت (brekut) نظرات (0)|پیچک دات نت


آرشیو سایت

موضوعات سایت

پیوند ها

طراح قالب

امکانات سایت